اسکارلت دهه شصت

هامون رشیدیان

بازار کتاب‌های داخلی با وجود فراز و فرودهای همیشگی سال گذشته روند مثبتی داشت و اگر گرانی کاغذ در نیمه دوم سال اتفاق نمی‌افتاد، احتمالا فروش کتاب‌ها می‌توانست بسیار بیشتر از آمارهای فعلی هم باشد. در هر حال سال گذشته برای نویسندگانی که سلیقه نسل جدید و جوان‌ترها را بهتر درک می‌کردند، سال خوب و پررونقی بود.
در این گزارش نگاهی خواهیم داشت به تعدادی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال گذشته.
قهوه‌ سرد آقای نویسنده
کتاب «قهوه‌ سرد آقای نویسنده»، اثر روزبه معین، یک رمان ایرانی است که توانست
در مدت کوتاهی تمام نگاه‌ها را به خود جلب کند. ژانر این کتاب، معمایی‌هیجانی است و ماجرای یک نویسنده به نام آرمان روزبه و یک دختر روزنامه‌نگار است. کتاب با یک خاطره از دوران کودکی آرمان شروع می‌شود؛ خاطره‌ای که در ادامه اساس اتفاقات بعدی کتاب است.
این رمان در طرح‌های مختلف خانه ‌کتاب مانند «عیدانه، پاییزه و تابستانه کتاب» توانست با اختلاف، رتبه نخست آثار ایرانی را به دست آورد و به رقابت با آثار پرفروش خارجی بپردازد. این کتاب در کمتر از یک سال به چاپ پنجاهم رسیده و هنوز جزو آثار پرفروش است.
رهش
رمان «رهش»، جدیدترین اثر رضا امیرخانی است که در اواخر سال ۹۶ از سوی نشر افق راهی بازار نشر شد و در همان مراسم رونمایی با استقبال زیاد مخاطبان همراه شد.
داستان این رمان از دید زنی میانسال به نام «لیا» روایت می‌شود. لیا و همسرش معمار هستند و با هم بر سر مدیریت و توسعه نامتوازن شهری کشمکش دارند. آخرین اثر امیرخانی، رمانی معمارانه است و او در آن بیشتر به سراغ واکاوی این مسئله می‌رود که چه اتفاقی برای شهر در حال رخ‌دادن است.
صف علاقه‌مندان به رضا امیرخانی و خرید رمان «رهش»، رکورد طولانی‌ترین صف برای خرید کتاب در سال گذشته را شکاند. همچنین این رمان از نظر محتوایی به مذاق طرفداران دیگر آثار امیرخانی خوش نیامد و سبب بروز بحث‌هایی درباره سوگیری‌های سیاسی این رمان شد. در حال حاضر چاپ یازدهم این کتاب در بازار موجود است.
خاما
یوسف علیخانی، نویسنده، ناشر و روزنامه‌نگاری است که دومین رمان خود را با عنوان «خاما» از سوی نشر آموت روانه بازار کتاب کرد و پس از آن مراسم رونمایی این اثر در شهرهای مختلف کشور برگزار شد.
«خاما»، داستانی عاشقانه دارد و ماجرایی را با محوریت مردمان کُرد مهاجر غرب ایران روایت می‌کند.
علیخانی در رمان جدید خود به رهیافت ‌تازه‌ای از منظر زبان روایت دست پیدا کرده و توانسته است با عبور از سنت نویسندگی‌اش در سه‌گانه داستانی و رمان نخست خود، به خلق زبانی تازه در نوشتن دست یابد که براساس آن شالوده روایت رمان به صورت زبان فارسی عادی است؛ اصطلاحات و عبارات‌ مرتبط با زبان مردمان بومی حاضر در رمان در متن و تصویرسازی‌های متن مورد استفاده قرار گرفته است. این رمان همچنین از منظر توصیف و تصویرسازی در میان سایر آثار این نویسنده جالب توجه‌تر است.
عشق و چیزهای دیگر
مصطفی مستور از آن دست نویسندگانی است که همیشه مخاطبانش منتظر آثارش هستند و طبیعی است که هر اثرش پرفروش شود. او در سال گذشته علاوه بر انتشار یک مجموعه داستان، کتاب «عشق و چیزهای دیگر» را نیز منتشر کرد. این اثر رمانی ۱۲۴ صفحه‌ای است که توسط نشر چشمه راهی بازار نشر شده است.
موضوع کتاب، روایتی عشقی است. راوی با دو شخصیت دیگر در زیرزمین خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کند و علاوه بر این سه شخصیت، صاحبخانه نیز در خانه حضور دارد؛ بنابراین راوی به روایت زندگی چهار نفر که یکی از آنها خودش است، می‌پردازد.
شاید تفاوت اصلی این اثر با سایر آثار مستور در شخصیت‌محوربودن اثر باشد؛ زیرا «عشق و چیزهای دیگر» برخلاف بیشتر کارهای این نویسنده، واقع‌محور نیست و تمرکز زیادی روی آدم‌های داستان
دارد.
اسکارلت دهه‌ شصت
سجاد افشاریان، هنرمندی است که در بیشتر شاخه‌های هنر مانند موسیقی،‌ تئاتر، سینما، طنز، نویسندگی، فیلمنامه‌نویسی و عکاسی فعالیت داشته است؛ اما شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد که او با انتشار مجموعه شعرش در جامعه مطرح شود و همه جا صحبت از «اسکارلت دهه‌ شصت»‌ باشد.
«اسکارلت دهه شصت»، سروده سجاد افشاریان، مجموعه‌ای است شامل پنجاه و چهار شعر که به همت نشر چشمه به بازار کتاب عرضه شده است و به دلیل استقبال کم‌نظیری که از این مجموعه شد، همراه با آثار دیگری ازجمله «دختر ویولن‌زن در کوچه‌های برفی آذرماه» اثر سید علی صالحی در لیست پرفروش‌ترین‌های مجموعه کتاب‌های جهان تازه شعر قرار گرفت.

مطالب مرتبط

متن خود را وارد نماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *